A napenergia napjaink egyik népszerűbb energiaforrása nem csak Európában, de világszerte is.
Sokakban felmerül a kérdés, amikor napelemrendszer telepítésben gondolkolkodnak, hogy mi történik a fel nem használt napenergiával, ha nincs akkumulátor a rendszerben?
A kérdés nem is olyan butaság.
A napsütéses napokon a rendszer nagyobb mennyiségű áramot termel, mint amennyire szükség van.
Ha a rendszerhez akkumulátor is tartozik, a felesleges energia itt tárolódik, és később felhasználható.
Na, de mi történik akkor, ha nincs akkumulátor?
Ha erre lehetőség van, akkor a hálózatra visszatáplálás a megoldás erre a kérdésre.
Ez azt jelenti, hogy az általad termelt felesleges energiát más háztartások, vagy akár ipari fogyasztók használhatják fel.
Ezzel nemcsak a környezetet óvod, de csökkentheted a saját energiafogyasztásodat is.
Sajnos vannak országok, ahol a felgyűlt napenergiát már nem lehet beszolgáltatni, így ezeken a helyeken akkumulátor hiányában a megtermelt energia elvész.
A napenergia használatával működő rendszerek tehát akkor is hasznosak, ha nincs akkumulátor a rendszerben, de lehetséges a visszatáplálás.
A felesleges energiát ugyanis ilyenkor be lehet szolgáltatni az elektromos hálózatba, ahonnan mások is felhasználhatják.
A napenergia használata így nemcsak a környezetbarát energiaforrások iránti igényt elégíti ki, de hozzájárul a fenntartható fejlődéshez is.
Ha a szolgáltató nem ad lehetőséget az áram visszatáplálására, akkor mindenképpen érdemes akkumulátorban is gondolni. Hosszú- és rövidtávon egyaránt megéri!